Vücudunuza Zarar Verebilecek 4 Ayakkabı Çeşidi
27 Şubat 2019 Çarşamba
0

Vücudunuza Zarar Verebilecek 4 Ayakkabı Çeşidi

Gün içerisinde ortalama olarak 4- 5 bin adım atarız. Bu yüzden rahat bir ayakkabı bulmak oldukça önemlidir. Hepimiz moda olanı giymek, yürüdüğümüzde daha uzun daha şık gözükmek isteriz; ancak havalı olmanın ötesinde sağlıklı olmanın daha da havalı olduğunu unutmamamız gerekir. 

İlerleyen yaşlarda ciddi bel ve bacak sorunları yaşamamak adına sağlıklı ayakkabılar tercih edilmelidir.

stiletto ayakkabı

Topuklu Ayakkabılar Sinir Dokusunu Zedeleyebilir

Biz kadınlar topuklu ayakabılarla show yapmayı çok severiz; ancak sonuç showdan çok daha kötü olabilir. Topuklu giymek genellikle burkulma, iç içe geçmiş ayak tırnaklarına, sinir hasarına ve bel ağrısına yol açar.

Sağlıklı ayakkabının arka bölümü burundan 2-4 cm yüksek olmalı, topuk çevresini saran bölüm sert olmalı, ayağı önden bağcık, bant ya da tokayla kavramalı. Tabanın  zemindeki düzensizliklere karşı koruyucu olacak biçimde kalın olması gerekiyor. Spor ayakkabılar için de aynı kurallar geçerli.  

Düz Ayakkabı Deyip Geçmeyin

Toplumda genelde yüksek topuklu ayakkabıların sağlık için zararlı olduğunu bilir ancak topuğu olmayan, yanları yumuşak olan ayakkabıların risklerinin görülmediği düşünülür.  Ne yazık ki yanlış bir düşünce;, uzmanlar hiç topuğu olmayan bir ayakkabının giyilmesini de doğru bulmuyor. 

babet

Çok Hafif Ve Yumuşak Ayakkabılar

Çok hafif ve yumuşak ayakkabıları günlük yaşamda giymekten kaçınmalısınız ve sadece spor yaparken tercih etmelisiniz. Bu tarz ayakkabılar çok rahat ve hafif olduklarından çarpma anında ayağınıza zarar verebilirler. Bu sebeple sert tabanlı spor ayakkabıları tercih etmeniz sağlığınız için daha uygun olacaktır.

spor ayakkabı

Parmak Arası Terlikler

Yaz gelince kadın- erkek çoluk çocuk herkesin ayağında görebileceğiniz bir çeşit ayakkabıdır. Plaja giderken, markete giderken hatta şık bir yaz akşamına hazırlanırken birbirinden farklı tasarlanmış parmak arası terlikler giyeriz. 

Yaz için harika bir tercih olarak görülür; fakat ciltte hasara neden olurlar. Ayrıca parmak arası terlik giymek ayak bilekleriniz ve dizlerinizde yanlış hizalamaya neden olabilir.

parmak arası terlik

Ebru Ocak
Ebru Ocak seninolsun.com'da moda, stil ve giyim gibi alanlarda yazı yazmaktadır.

Yayınlanma: 27 Şubat 2019 Çarşamba ~ 27 Şubat 2019 Çarşamba

Bu blog yazısı için henüz yorum yapılmamış.
Yorum yazın
Değerlendirme