Vücut Tipi Nasıl Belirlenir? İşte Detayları!
24 Ağustos 2019 Cumartesi
2

Vücut Tipi Nasıl Belirlenir? İşte Detayları!

Stil ve şık görünmenin ilk kuralı vücuda göre giyinmek ile olur. Vücut şekli ve vücut ölçüleri doğru belirlenmediği takdirde hangi kıyafetin vücuda daha fazla uygun olduğunu bulmakta zorlanabilirsiniz. Bu yüzden vücut ölçülerinizi doğru olarak bilmediğiniz sürece kıyafetinizin çok iyi marka olması ya da çok iyi bir modacı tarafından dikilmesinin bir önemi yok. 

Kadınların kıyafet seçerken en sık yaptığı hataların başında ise başkalarının üzerinde gördükleri kıyafeti beğenerek, kendilerine uygun olup olmadığını düşünmeden alıp giymeleridir. Fakat her kadının vücudu farklı şekillerde ve farklı ölçülerde olabilir. Ne yazık ki bazen bunu düşünemeyebiliyoruz. Hal böyle olunca giydiğimiz kıyafetler de üzerimizde eğreti durabiliyor. 

İşte bu yüzden burada önemli olan nokta vücudunuzun oranlarını bilmek! Peki vücut tipi nasıl belirlenir? Vücudunuza yakışan doğru kıyafeti nasıl bulacaksınız?

Bu zamana kadar vücut şekilleri anlatılırken genelde meyvelerden, geometrik şekillerden yararlanılarak tanımlar yapılıdı. Elbette tüm bu tanımlamalar yanlış değil. Bu benzetmeler sayesinde vücut tipimizi belirlemeye çalıştık. Ancak modacılara göre öncelik bu benzetmelerden ziyade, ölçüm yapılarak bulunan sonuçların daha doğru olacağı yönündedir. 

Ölçüm yapacağını zaman mutlaka birinden yardım almalısınız. Zira tek başınıza yapacağınız ölçümler doğru sonuçlar vermeyebilir.

Vücut tipleri

1) Vücut Tipi Nasıl Belirlenir?

Ölçü alırken dikkat edilmesi gereken belli başlı nokatalar vardır. En önemlisi de bazı bölgelerin ölçüleri asla atlanmadan alınmalıdır. Öncelik olarak omuzlardan başlanmalı ve göğüs, bel, kalça şeklinde devam etmelidir.

Omuzlar: Omuz ölçüsü alırken mezuranızı tüm ouz çevresinin ölçüsü alınacak şekilde etrafrında tam tur atmalısınız. 

Göğüs: Ölçü alınırken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise göğüs çevresidir. Nasıl alındığına değinecek olursak, mezurayı göğüs boyunca geriniz ve sırtınızdan dolaştırın. Ancak dikkat etmeniz gereken husus, göğüs ölçünüzü alırken mezurayı çok fazla gerdirmeden ve eti sıkıştırmadan ölçü almanız şeklindedir. 

Bel: Bel ölçüsü alınırken en sık yapılan hata belin kalın kısmının ölçülmesidir. Ancak bel ölçümü yapılırken belin en dar kısmı ölçülür. Bu yüzden bu bilgiyi unutmayın

Kalça: Kalça ölçümü yaparken de bel ölçümünün tam tersi olarak kalça kemiğinin altından başlayarak metreyi kalçanızın en geniş bölümünden sararak yapmalısınız. 

Evet böylece vücut ölçüsü işleminiz tamamlanmış oldu. Artık alışveriş yapacağınız zaman sayısal verilerle alışverişinizi çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirmiş olacaksınız. Eğer hangi vücut tipine sahip olduğunuzu da merak ediyorsanız hepsine tek tek değineceğiz.

Elma vücut tipi

2) Elma Tipi Vücut Şekli

Elma tipi vücut şeklinde en dikkat edilmesi gereken nokta kıvrımlardır. Kıvrımlara dikkat etmelisiniz, göğüsleriniz, kalçanız ve belinizin oranlarına mutlaka bakmalısınız. Unutmamak gerekir ki iyi veya kötü vücut tipi diye birşey yoktur.

Modanın bize dayattığı bir vücut tipi olabilir fakat bu diğer vücut tiplerinin kötü olduğu anlamına gelmez. Her vücut tipinin iyi ve kötü tarafları vardır, vücut tipinizi bilmek size en çok yakışanı giyme noktasında yardım eder. 

Kadınların % 15'i Elma Vücut Tipine Sahiptir. Bu vücut tipinin özelliklerine değinecek olursak göğüs kısımları kalça bölgelerine göre daha büyüktür. Aynı zamanda kolları ince, bacakları ince ve omuzları geniştir. 

Adeta elmaya benzeyen bu vücut tipinde kilolar genellikle vücudun orta kısmında ve göğüs çevresinde toplanır. Ancak bazen genetik olarak göğsü küçük olup vücudu bu kategoriye uyan vücut tipleri de vardır. Onların kiloları ise diyafram çevresinde toplanır. 

Üst tarafı kalın olduğu halde bacakların ince olduğu bu vücut yapısında üst bölümündeki kalınlığı dengeleyerek giyinmelisiniz. 

Armut vücut tipi

3) Armut Vücut Tipi 

Armut vücut tipi elma vücudun aksine kalça ve basen çevresinin daha kalın olduğu vücut şeklidir. Üst olarak dar bir yapıya sahipken, basen olarak çok geniş bir ölçüye sahiptir. Bu vücut tipine sahip kadınlar yaklaşık olarak % 20 oranındadır. 

Eminim ki alt bölgenize bakarak bu vücut tipine dahil olup olmadığınızı çok rahat bir şekilde fark edeceksiniz. Kısaca açıklayacak olursak, omuzlar daha dardır. Bu vücut tipi genellikle "kıvrımlı" vücut olarak tarif edilmekte. 

Armut tipinde basenler geniş olduğu için diğer vücut tiplerine göre alt bedene uygun kıyafet bulmak malesef biraz daha zor olabiliyor. Özellikle de pantolon satın alımı oldukça zordur. Çünkü basenleri gizleyecek, daha ince görünmenizi sağlayacak kot pantolon bulmak isteriz. 

Kum saati vücut tipi

4) Kum Saati Vücut Tipi 

Hemen hemen her kadının hayalini kurduğu vücut tipidir. Ne yazık ki kadınların sadece % 5'i % 6'sı bu vücut tipine sahiptir. Bu vücut tipinde omuz ve kalça genişliği genelde eşittir. Aynı zamanda da bel oyuntulu bir şekildedir. 

Gerçek anlamda kum saatine benzeyen bir görüntü vardır. Kusursuz diyebileceğimiz bir vücuda sahiplerdir. Her şey olması gerektiği gibidir. Kıvrımlar, yağ oranı tamamen eşittir. 

Hafif etli kollar, daha geniş görünümlü omuzlar ve biraz daha dolgun bir alt ile de kum saati vücut tipine sahip olabilirsiniz. Bu vücut tipine en çok yakışan kıyafetler vücudu saran, balık elbise modelleridir. 

Dikdörtgen vücut

5) Dikdörtgen Vücut Tipi

Normal ya da küçük göğüsler, geniş omuzlar, omuzlara simetrik kalçalar ve oyuntusuz bir bel görünümüne sahip vücut tipidir. Öne çıkarılması gereken yeri omuzlarıdır. Bu vücut şekline ayrıca atletik, sportif ya da "gazete" vücut şekli de denir. 

Dikdörtgen vücudum olduğunu nasıl anlarım diyenler için;

En çok düşük bel olsa da her tip pantolon en çok size yakışıyorsa, ki buna erkek pantolonları da dahil elbiselerde düz kesim elbiselerle belden oturtmalı elbiselere göre daha güzel görünüyorsanız, iki parçalı elbiseler favorinizse ve askılı atletler ile yüzücü tipi elbiseler en çok size yakışıyorsa sen dikdörtgen vücut tipindesinizdir.

Ebru Ocak
Ebru Ocak seninolsun.com'da moda, stil ve giyim gibi alanlarda yazı yazmaktadır.

Yayınlanma: 24 Ağustos 2019 Cumartesi ~ 24 Ağustos 2019 Cumartesi

YORUMLAR (2)
 • M.A.
  30 Kasım 2020 Pazartesi (CEVAPLA)
  Mahide altun
  Merhaba benım ölçülerim omuz103bel74ve kalça103 vücut tipim hangisi
  İclal iclal:
  Sen kum saati vicut tipine sahipsin çok güzel
 • M.A.
  03 Eylül 2021 Cuma (CEVAPLA)
  Melek Akkoyun
  Cok guzel bir aciklama cok tesekkurler
Yorum yazın
Değerlendirme