Vücut Tipine Göre Beyaz Tişört Seçimi Nasıl Olmalı?
27 Temmuz 2019 Cumartesi
0

Vücut Tipine Göre Beyaz Tişört Seçimi Nasıl Olmalı?

Eğer dolabınızda beyaz tişörtünüz varsa gardırobumuz tam anlamıyla tamamlanmış sayılmaz. Yaz aylarının kurtarıcısı olan beyaz tişörtler, hızlı hazırlanmanız gereken her durumda imdadınıza yetişecek bir özelliğe sahiptir. Aynı zamanda hızlı olduğu kadar şık ve kaliteli bir kombinin de önemli parçalarından biri.

Beyaz tişörtleri giydiğiniz andan itibaren kendinizi o gün çok rahat, keyifli ve şık hissedebilirsiniz. Özellikle de şu mevsimlerde beyaz tişört giymenin tam mevsimi! Aslında beyaz tişörtler için sadece yaz mevsimine ait bir tişörttür desek doğru olmaz. En azından ben bu tişörtlerin mevsim olduğunu düşünenlerdenim. Açıkçası bu şekilde düşünmemizin nedeni her tarza, her duruşa ve her duruma kolaylıkla uyum sağlamasındandır. 

Beyaz tişörtler bazı kesimler tarafından basite indirgense de bence her kadının, hatta erkeğin dolabında olması gereken en önemli parçaların başında geliyor. Özellikle de stil sahibi kadınlar için vazgeçilmez tişört. Doğru parçalara yatırım yapmak istiyorum, sade ama elegan bir giyim tarzı benimsiyorum diyorsanız eminim ki siz de bu tişörtleri çok seveceksiniz. 

Zaten sade kıyafetleri aksesuarlarla birleştirmek ve şıklık kazandırmak en güzeli. Daha önceki yazımızda beyaz tişörtleri "Yaz Aylarının Kurtarıcısı Beyaz Tişörtler" temalı bir yazı yazmıştık. Ancak her vücuu yapısı birbirinden farklıdır. Bu yüzden de byeaz tişörtlerinizi vücut şekillerinize göre seçmekte fayda var.

Bisiklet yaka tişört

1) Dar Omzu Olanlar İçin 

Her birimiz farklı vücut ölçülerine sahibiz. Kimimizin boyu uzun, kimimizin kısa. Kimimizin de omzu dar olabilir. Eğer böyle bir omuz yapısına sahipseniz, sizin için en uygun olan bisiklet yaka ve kayık yaka tişörtlerdir. 

Köprücük kemiğine oturan veya çok yakın yaka kesimi olan tişörtler dikkati omuzlara çekerek üst bedeni daha dengeli kılacak ki böylelikle vücudunuz daha orantılı bir görünüme sahip olacaktır.

Bisiklet yaka ve kayık yaka ince boynu, yüzü, omuzları ve küçük göğüsleri orantılı gösterir. Eğer, kıvrımlı bir vücut yapınız varsa, boynunuz kısaysa veya omuzlarınız genişse, bu tür yakalar vücudunuzu olduğundan daha büyük gösterebilir.

Omuz dikişlerinin doğru yerde olduğundan ve mükemmel şekilde oturduğundan emin olmalısınız ki bu da dikişin doğal omzunun ötesine geçtiği anlamına gelir.

V yaka tişört

2) Geniş Omuzlara Sahip Olanlar İçin

Geniş omuzlara sahip olan kadınlar atletik bir görünüme sahiptirler. Bu yüzden de vücut hatlarını yuvarlaklaştırmalı ve böylece biraz daha kadınsı hale getirecek şekilde giyinmeliler. Bunun için ise giydiğiniz tişörtün dar omuzdakinin tam tersi olarak V yaka şeklinde olan modelleri tercih etmelisiniz. 

Özellikle derin V yakalar sayesinde dikkatleri yüzünüze çekeceğiniz için gövdenizi daha uzun göstermenizi sağlayacaktır. Eğer minyon bir vücut tipiniz varsa bu model tam size göre!

Beyaz v yaka tişört

3) Göğsü Büyük Olanlar İçin

Öncelikle iri göğüslü vücut yapısına sahipsen tişört seçiminde yaka detayı senin için büyük önem taşıyor. Vücuduna göre göğüsleri daha büyük olan kadınların V yakalı t-shirtleri tercih etmesi daha ince bir görünüm sergileyeceğinden duruşu orantılı hale getirecektir.

V yakanın yanı sıra yarım kol ya da kısa kol dediğimiz kol boyuna sahip tişörtler bu vücut tipindeysen daha orantılı görünmene yardımcı olurlar. Bu modellerde de çok dar kesimleri tercih etmemelisin. Çünkü fazla dar kesim modeller göğüsleri ön plana çıkarmana neden olur.

V yakalı beyaz tişört kombini

4) Elma Vücut Tipine Sahip Olanlar İçin

Elma vücut şekline sahip olanların karın bölgesinde fazlalıkları olduğunu biliyoruz. Üst bölgeleri alt bölgelerine daha kalın ve oldukça ön plandadır. Bu yüzden de seçtiğimiz kıyafetlerin o bölgede dikkati dağıtacak parçalar olması gerekir. 

Eğer elma tipi vücut şekline sahipseniz kesinlikle yuvarlak yaka olan tişörtlerden uzak durmalısınız. Çünkü bu tarz tişörtler boynu kestiği için üst bedeninizin daha kısa ve daha kalın görünmesine neden olur. Bu yüzden de tişört tercihinizi V yaka ve boynunuzu daha uzun gösterecek tişörtlerden yana yapmalısınız. 

Uzak durmanız gereken diğer modeller ise çok karışık ve renkli desenleri içeren kumaşlar, fazla aksesuarlı modellerdir. Çünkü bu modeller gövdenizin daha da iri görünmesine neden olur. Bu yüzden sade, özellikle de beyaz düz V yakalı tişörtler tercih etmelisiniz. Bu sizin daha ince ve uzun görünmenize yardımcı olacaktır. 

Askılı tişört kombini

5) Göğsü Küçük Olan Kadınlar İçin

Büyük göğüslü kadınların aksine göğüs bölgesinde büyük desenleri olan ve dikkat çekici cepleri olan tişörtleri rahatlıkla giyebilirler. Böylece göğüslerinin küçük olmasını kamufule etmiş olurlar. Özellikle de büyük göğüslü kadınların giyemediği straplez tarzda birçok modeli sizler giyebilirsiniz. Bu yüzden şanlısınız diyebiliriz. 

Ayrıca boyundan bağlamalı, fiyonk detaylı tişörtler de kullanabilirsiniz.

Salaş V yaka tişört

6) Armut Tipi Vücut Şekline Sahip Olanlar İçin 

Armut tipi vücut şekline sahip olanlardaki en belirgin özellik basen bölgelerinin üst bölgelerine bariz bir şekilde kalın olmasıdır. Bu nedenle kendinize tişört seçerken dikkati göğüs bölgenize çekebileceğiniz ve kalçanızı kamufule edebileceğiniz parçalar seçmeye özen gösterin. 

Kalçanızı ön plan çıkartacak kombinler olduğunuzdan daha toplu görünmenize neden olacaktır. Bu yüzden de tişört seçiminde göğüsleri vurgulayan ve göğüs kısmına oturan bir yaka seçimi yapabilirsiniz. Özellikle de sizin vücut tipinize kalp yaka ismi verilen modeller oldukça uygundur. 

Aynı zamanda takı ya da fular tarzında bir aksesuarı da kombininize ekleyerek dikkati boyun kısmınıza doğru çekerseniz, vücudunuzda oluşan dengesiz dağılımı orantılı bir şekilde düzeltebilirsiniz. Ayrıca giydiğiniz tişörtleri pantolonunuzun içine sokmaktan kaçının ve kalçanızı örtecek bir şekilde dışarıda bırakın. 

Mümkünse de kalçaya doğru genişleyen hafif bol tişört modellerini tercih etmelisiniz. Böylece kalçanızın ve baseninizin genişliğini bir nebze de olsa kapatmış olursunuz.

Ebru Ocak
Ebru Ocak seninolsun.com'da moda, stil ve giyim gibi alanlarda yazı yazmaktadır.

Yayınlanma: 27 Temmuz 2019 Cumartesi ~ 27 Temmuz 2019 Cumartesi

Bu blog yazısı için henüz yorum yapılmamış.
Yorum yazın
Değerlendirme