Vücut Tiplerine Göre İç Çamaşırı Seçimi Nasıl Olmalı? İşte Cevapları!
18 Ağustos 2019 Pazar
0

Vücut Tiplerine Göre İç Çamaşırı Seçimi Nasıl Olmalı? İşte Cevapları!

Biz kadınlara, dış giyim dendiği zaman akan sular durur, dış giyimimiz için elimizden geleni ardına koymayız. Her gün modayı takip edip, bugün ne çıkmış, hangi mağaza indirim başlamış, trendler neler? hepsini araştırırız ve öğreniriz. 

Sıra iç çamaşırı seçimine geldiğinde ne yazık ki aynı özeni göstermiyoruz. Ancak unuttuğunuz bir şey var o da kıyafetin duruşunda, görünüşünde doğru iç çamaşırı seçiminin çok önemli olduğu. İç çamaşırı seçimine dikkat eden, özen gösteren kadınlar bilir ki, doğru iç çamaşırı seçimi kadınları harika hissettiriyor.

Öyle ki iç çamaşırı seçimi duruşunuzu bile etkileyebiliyor. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta her beğendiğiniz ya da bu sezon trend olan, en çok tercih edilen bir iç çamaşırı size uygun olmayabilir. Nasıl kıyafette vücut tipine göre giyinmek gerekiyorsa, aynı şekilde iç çamaşırı alırken de buna dikkat edilerek alınması gerekir. 

Eminim birçoğunuz şuanda, peki ama vücut tipine göre iç çamaşırı seçimi nasıl olmalı diye söyleniyor! Bunun için vücudunuzu iyi tanımanız gerekiyor. Sizler için vücut tiplerine göre doğru iç çamaşırı seçimini araştırdık.

Alt iç giyim

1) Kum Saati Vücut Tipi

Kusursuza yakın diyebileceğimiz bir vücut tipidir. 90-60-90 diye tabir edilen vücut ölçülerine sahiptirler. Kum saati gibi bir vücutları olduğu için bedenleri 36-24-36 şeklindedir. İsminden de anlaşıldığı üzere adeta kum saati şeklinde diyebiliriz. Her bedende, her vücutta olduğu gibi elbette bu  vücut tipinde de kusurlar olabilir. Bu yüzden kendinizde neyin eksik olduğunu, kıyafet veya iç çamaşırı seçiminde nelere dikkat etmeniz gerektiğini iyi bilmek gerekir. 

O zaman sıra geldi sizler için uygun olan iç çamaşırını seçmeye!

Her zaman söylediğimiz gibi gerçekten kusursuz diyebileceğimiz bir vücut tipi olduğu için hemen hemen her şey bu vücut tipine gerçekten çok iyi oturur ve çok güzel durur. Ancak bana en çok yakışacak, bu model de tam anlamıyla kum saati vücut tipi için yapılmış diyebileceğimiz iç çamaşırını soracak olursanız bu kesinlikle jartiyer, korse modellerdir. Alt çamaşırı olarak ise ince belinizi ortaya çıkaracak yüksek bel bir külot çok iyi duracaktır. 

Düz kesim iç çamaşırı modeli

2) Üçgen Vücut Tipi 

Son yıllarda en çok sevilen ve olması istenilen vücut tipi üçgendir. Dünyaca ünlü starlarda görmeye alışık olduğumuz ve herkesin çok beğendiği büyük kalçalar artık hayal edilen bir unsur haline geldi. Bu vücut tipinde kalçalar ciddi anlamda dikkat çekicidir ve omuzlardan daha geniş duran bir seviyededir. 

Bize uygun iç çamaşırı ne diye soracak olursanız eğer;

Bu vücut tipinde dikkat çeken kalça olduğu için alt içim giyim seçimine özen daha doğru olacaktır. Ancak bundan rahatsız oluyorsanız ve orantılı bir vücut hattım olsun istiyorsanız, sizin için en ideal olan büstiyer şeklindeki iç çamaşırlarıdır. Böylece kalçanız ve göğsünüzde doğru orantı oluşmuş olacak. Bir diğer seçenek ise düz kesim iç çamaşırı seçmektir. 

Kolsuz iç çamaşırı modeli

3) Elma Tipi Vücut

Gerçekten elmaya benzeyen bir vücut tipidir. Şöyle ki üst beden kalın, alt beden incedir. Yani üst ve alt beden arasında bir orantıszılık vardır. Özellikle bel çevresi kalındır. Toplumumuzdaki en yaygın vücut tipidir. 

Elma tipi vücut şekline sahip kadınlar için iç çamaşırı

Buradaki amaç üst beden ve kalçanızdaki orantısızlıkları gidermek olmalıdır. Bu yüzden de kolsuz iç çamaşırı seçimi daha doğru olacaktır. 

Desenli iç çamaşırı modeli

4) Dikdörtgen Vücut Tipi

Dikdörtgen vücut tipi fazlalıkların ve vücut eğriliğinin olmadığı bir vücut tipidir. Adı üstünde dikdörtgen! Kalça, omuz ve üstünüz neredeyse aynı seviyededir. Bu vücut şekline sahip olanlar daha çok atletik vücuda sahip olan kadınların vücut şeklini oluşturur. 

Dikdörtgen vücutlu kadınlar için iç çamaşırı

Belinde kuşaklar ve lastikler olan her şeyi seviyorsanız, korseler sizin için açık bir seçim olacaktır. Çok ihtiyaç duyulan vücut eğrilerini  ekliyorlar ve tamamen duyusal görünecekler. Daha uzun bir gövdeye sahipseniz, jartiyer tercih edebilirsiniz. Büstiyer iç çamaşırlarıyla çizgiler arasında güzel bir kombin oluşturabilirsiniz. 

Gecelik ve iç çamaşırı

İç çamaşırı seçiminde dikkat edilmesi gereken diğer önemli detaylar!

- Eğer iç çamaşırı alışverişine yeni yeni başladıysanız, mutlaka profesyonel bir yardım almalısınız. Bu yüzden de ilk adımda kesinlikle online alışveriş yapmamalısınız. Tecrübe edindikçe, doğru çamaşırı seçebiliyor olduğunuzda elbette online alışveriş yapabilirsiniz. 

- En önemli bir diğer detay ise iç çamaşırınızın kumaş kalitesidir. Kesinlikle naylon, sizi rahatsız edecek ve sağlığınızı daha bozabilecek yapıdaki iç çamaşırlarından uzak durmalısınız. 

- Sütyen ve iç çamaşırı alırken yapılan en büyük hata ikisinin de aynı beden alınmasıdır. Olduğu takdirde elbette alınabilir ancak, orantısızlık olduğunda ayrı bedenlerde ürünler seçmelisiniz.

Ebru Ocak
Ebru Ocak seninolsun.com'da moda, stil ve giyim gibi alanlarda yazı yazmaktadır.

Yayınlanma: 18 Ağustos 2019 Pazar ~ 18 Ağustos 2019 Pazar

Bu blog yazısı için henüz yorum yapılmamış.
Yorum yazın
Değerlendirme