Vücut Tipine Uygun Kazak Modelleri
10 Ocak 2021 Pazar
0

Vücut Tipine Uygun Kazak Modelleri

Havaların serinlemesiyle birlikte artık kış kıyafetleri gün yüzüne çıkmaya başladı. Hal böyle olunca da kı şıklığının en güzel tamamlayıcısı olan kazaklar da gün yüzüne çıkmaya başladı. Boğazlı, V yakalı, kısa, uzun, kazak elbise derken pek çok farklı modeli ile karşılaşmak ve farklı kombinler yapmak mümkün. 

Kış geldiğinde kazak giymeyen insan yoktur. Özellikle de günlük kombinlere baktığımızda kazaksız bir kış kombini görmek gerçekten zor. Peki ama herkesin üzerinde gördüğümüz bu kazak modelleri vücudumuza uygun mu? Birinin üzerinde görüp beğendiğimiz bir kazak bize ne kadar yakışır? 

Ben söyleyeyim. Eğer vücudumuzu tanımıyorsak, bize neyin yakışıp neyin yakışmayacağını bilmiyorsak, giydiğimiz kıyafetin, kazağın bir önemi olmaz. Sonuçta herkes kendindeki eksileri ve artıları bilir. Eğer uzun boya ve güzel vücut hatlarına sahip değilseniz giydiklerinize daha çok dikkat etmeniz gerekiyor. 

Herkes manken fiziğine sahip değil, olmak zorunda da değil diye düşünebilirsiniz. Haklısınızda! Ancak vücuda göre giyinmek diye de bir gerçeğin olduğunu unutmamalısınız. En basit boğazlı ya da yuvarlak yaka bir kazak seçtiğinizi düşünün, eğer zaten boyunuz kısaysa bu parçalar zaten kısa göstereceği için daha da kısa görünmenize neden olur. 

Eğer vücudunuzu tanıyor ve ona göre giyiniyorsanız zaten kötü görünme ihtimalini %50 azaltıyorsunuz. Peki kazak modelleri içinde seçim yaparken nelere dikkat etmek gerekir?

Kemerli kazak modelleri

1) Kum Saati Vücut Tipine Uygun Kazak Modelleri

Kum saati vücut yapısına sahip olanların, omuzları ve basenleri doğru orantılı, bel oyuntusu belirgindir. En şanslı ve dünya üzerinde en az sahip olunan vücut tipidir. Tabii bu demek değildir ki her kıyafet onlara uyar, sorun yaşamazlar. Elbette diğer vücut tiplerine göre daha fazla avantajları var. 

Hangi vücut tipine sahip olursanız olun, her zaman vücut şeklini, kum saati vücut şekline yaklaştırmaya çalışmalısınız. Eğer kum saati bir dünya vücuda sahipseniz belinizi ortaya çıkaracak her türlü kazak modeli ya da kazaklarda kullanabileceğiniz belinizi ince gösterecek kemerler tam size göre. 

Boyunuz uzunsa salaş, uzun kazakları da giyebilirsiniz. Zaten zayıf olduğunuz için bu tarz kazaklar sizi kilolu göstermez. Ayrıca da beliniz ince diye illa ki her kıyafetinizi çok dar, kıvrımları belli edecek tarzda seçmek zorunda değilsiniz. 

Örgü desenli kazak

2) Armut Şekli Vücut Tipine Sahip Olanlar İçin Kazak Modelleri

Armut şekli vücut yapısına sahip bayanların omuzları dar, boyunları ince, göğüsleri genelde küçük ve basen bölgeleri geniştir. Klasik Türk kadını vücut tipi desek yanlış olmaz. Eğer bu tarif size uyuyorsa siz armut tipi vücut yapısına sahipsiniz demektir. 

Böyle vücut yapısına sahip birinin yapması gereken, basen bölgesindeki genişliği, omuz bölgesine dağıtarak bir denge içerisinde orantılamak olmalıdır. Nasıl mı dersiniz? Basenleriniz geniş olduğu için omuzlarınız dar olduğu ince olan üst bölgenizi hareketlendirerek dikkatleri bu bölgeye çekebilirsiniz. 

Yapmanız gereken şey çok basit, kayık yakalar, vatkalı seçimler ya da omuzlarınızda kullanacağınız apoletlerle süslenmiş kazakları tercih edebilirsiniz. Eğer boyunuz uzunsa kazak boyu olarak da uzun modelleri tercih ederek baseninizi kapatabilirsiniz. Ancak son dönemlerde çok fazla görmeye başladığımız önü kısa, arkası uzun modelleri de tercih edebilirsiniz. 

Özellikle yüksek bel A kesim eteklerin, üstünde renkli ve dikkat çekici kısa kazaklar da giyebilirsiniz. Böylelikle tüm dikkati aslında basenlere değil, üst bedene çekebilirsiniz.

Kısa kazak

3) Minyon Kadınlar İçin Kazak Modelleri

Minyon bir kadınsanız seçtiğiniz kazaklar size uygun olmalı. Özellikle de uzun kazaklar giyiyorsanız bence bu kazakları artık kaldırmanın zamanı gelmiş demektir. Çünkü uzun kazaklar sizi olduğunuzdan daha da kısa göterir.

Sizin için en uygun olan kazak modelleri kalçanızın hemen üstünde biten ve vücudunuza tam oturan kazaklardır. Bu şekilde kazaklarla çok daha şık görüneceğinizden emin olabilirsiniz. 

Kazak kemer kombini

4) Elma Tipi Vücut Şekline Sahip Kadınlar İçin Kazak Modelleri

Elma tipi vücut yapısına sahip olanların göğüsleri büyük, beli kalın ve kalçası daha küçük ve düzdür. Eğer sizinde üst bölgeniz alt bölgenizden daha genişse siz de bu vücut tipine sahipsiniz demektir. Çünkü elma vücut tipinde kollar ve bacaklar inceyken vücudun orta kısmı kalındır. 

Bu vücut tipine sahip olanlar elbise veya kıyafet seçerken bel bölgesini göz önüne sermekten kaçınmalı. Yani belinizi daha çok gösterecek, sıkı veya o bölgede hareket ve yoğun desen olan kıyafetlerden kaçınmalılar. 

Elma vücut tipine sahip kadınlar için en uygun kazak modelleri, kemerli, kuşaklı kırkalar ya da kazaklardır. Bu tarz parçaları dolabınızda buldurmaya özen gösterin. Böylece istediğiniz kum saati vücut şeklini yakalayabilirsiniz. 

Ebru Ocak
Ebru Ocak seninolsun.com'da moda, stil ve giyim gibi alanlarda yazı yazmaktadır.

Yayınlanma: 10 Ocak 2021 Pazar ~ 10 Ocak 2021 Pazar

Bu blog yazısı için henüz yorum yapılmamış.
Yorum yazın
Değerlendirme