Yağlı Ciltler İçin Makyaj Önerileri
24 Mart 2020 Salı
1

Yağlı Ciltler İçin Makyaj Önerileri

Yağlı cilt tipine sahip olanların ne yazık ki tek sorunu ciltlerinin sürekli yağlı görünmesi ve sık sık sivlce ve akne gibi sorunlar yaşamaları değildir. Makyaj yaparken de ciddi anlamda sorun yaşarlar. Günlük hayatlarında makyaj kullanan yağlı ciltlerin pek çoğu tüm bunlara ek olarak, makyajın ciltleri tarafından emilip yok olduğundan, parlak göründüğünden ve çok çabuk deforme olduğundan şikayet ederler. 

Ciltleri yağlı olduğu için makyaj ürünleri kullandıklarında gözenekleri tıkanır. Haliyle de bu durum cilt sorunu yaşamalarına neden olur. Kısacası yağlı ciltler için parlamayı önlemek yetmez, aynı zamanda cildin yağ dengesinin de sağlanması gerekir. 

Özellikle yaz aylarında daha da artan bu parlama tüm yağlı ciltlerin rahatsız olduğu bir konudur. Cildin yağlanması ve parlaması makyajın kalıcılığını azalttığı için yağlı cilt tipine sahip kadınların doğru malzemelerle doğru makyaj yapması çok önemlidir. Ancak bizim önerilerimiz sayesinde bu sorunların hepsi tarih olacak. Gün boyu yerinde sabit kalacak makyaj önerisini sizler için araştırdık. 

Cilt temizliği

1) Cildinizi Temizleyin

Makyajınızın kusursuz ve kalıcı olmasını istiuorsanız yapacağınız ilk şey cildinizi temizlemek olmalıdır. Yıkanmış ve temizlenmiş bir cilt makyaja hazır demektir. Makyaj yapmayacak olsanız bile cildinizin ışıl ışıl, tertemiz görünmesini istiyorsanız her zaman düzenli olarak cildinizi temizlemeye özen gösterin. 

Cildinizi temizlemek çok vaktinizi almayacaktır. Yapmanız gereken makyaj öncesi cildinizin yatışması için bir tonikten yardım alabilirsiniz. Birçok kişi yağlı ciltlerin nemlendiriciye ihtiyacı olduğunu düşünmese de bu çok yanlış bir düşünceden başka bir şey değildir. Çünkü her cildin nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Eğer yağlı bir cilde sahipseniz zaten kendi cilt tipinize uygun yağsız nemlendicileri tercih edebilirsiniz. 

Makyaj bazı

2) Makyaj Bazı Kullanın

Makyajın kalıcılığını artırmak ve fondöteninizin kusursuz görünmesini sağlamak için mutlaka makyaj bazı kullanmalısınız. Makyaj bazları içeriğindeki etken maddeler sayesinde gözeneklerinizi sıkılaştırır ve böylece çok daha pürüzsüz bir görünüm oluşturur. 

Yağlı cilt tipine sahip olanların kullanacağı bir diğer baz seçeneği ise matlaştırıcı özelliği bulunan bir baz kullandığınızda parlama sorununu da büyük ölçüde kontrol altına almış olursunuz. Eğer göz kapağınızda bir far çizgisi oluşuyorsa, bu sorunu önlemek için de far bazı kullanabilirsiniz. 

Makyaj bazları makyajın daha iyi uygulanmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda makyajınız ile cildiniz arasında koruyucu bir katman görevi görerek cilt gözeneklerinin tıkanmasını önleyecektir. Aynı zamanda da makyajınızın daha uzun süre dayanmasını sağlayacaktır.

Fondöten seçimi

3) Fondöten Seçimine Dikkat!

Yağlı cilt tipine sahip olanların makyaj konusunda en çok zorlandıkları konu kendi cilt tiplerine uygun fondöteni bulmaktır. Çoğu fondöten ciltte çabucak eriyor ve ve sürekli tazelenme ihtiyacı barındırıyor. Hal böyle olunca da seçtiğiniz fondöten yapısının toz olması gerekir. Böylece cildin parlama riskini en aza indirmiş ve cildinizde ağırlık oluşturmamış olursunuz. 

Yoğun yapılı ve fazla kapatıcılığı olan ürünler kesinlikle uzak durmanız gereken ürünlerdir. Çünkü bu tarz fondötenler cildinizin daha da yağlanmasına neden olur. Cildinize uygun olarak BB krem gibi yağlı ciltlere özel olarak üretilen ürünleri de kullanabilirsiniz. 

Yağlı cilde sahip olanlar için olmazsa olmaz bir diğer ürün ise pudralardır. Ten makyajının ardından uygulayacağınız pudra mat görünüm elde etmiş olursuuz. Ancak her şeyin kararını bilmek gerek tabii ki. Eğer normalden fazla uygularsanız yüzünüzde bir tabaka hissi oluşturabilir. Bu yüzden tercihinizi transparan pudralardan yana yapmalısınız. Böylece tabaka sorununu ve yağlanma sorununu çözmüş olursunuz. 

Eminim ki birçok bayan kullanamadığı şeylere karşı daha fazla ilgi duyar ve onu kullanmak ister. Birçoğunuzun aklında da likit fondöten kullanma fikri yatıyor. Elbette likit olanı kullanabilirsiniz, ancak mutlaka su bazlı, köpük formunda ve mat görünümlü fondötenleri tercih edin. 

Toz allık

4) Mat Allık

Üzgünüz ama yağlı cilt tipine sdahip olanlar her zaman parlamaya hazır güreçşi gibi gezebilirler. Bu yüzden de bu sorunu en aza indirmek ya da bu sorunu çözmek için seçtiğiniz allığın da mat olmasına dikkat etmelisiniz. 

Makyaj yağlı cilt üzerinde kolayca erime özelliğine sahip olduğu için toz allıklar, krem esaslılara göre daha dayanıklı ve sizin için daha uygun olacaktır. Ama yok ben illa likit allık kullanacağım derseniz üzerine mutlaka yarı saydam bir pudra kullanmalısınız. 

Mineral make up

5) Mineral Makyaj Ürünleri Kullanın

Mineral makyaj yağlı cilt için büyük bir nimettir. İnorganik minerallerden oluştuğu ve yağdan arınmış olduğu için bakteri oluşumunu engeller. Bu nedenle yağlı cilt için ideal bir makyaj ürünü haline gelir. 

Mineral maddenin ana içeriği çinko oksit ve titanyum dioksittir. Bunların her ikisi de doğal güneş kremi gibi davranır ve cildinizde fazladan kat uygulamanızdan tasarruf sağlar.

Çinko ayrıca antioksidan olduğu için makyajın oksitlenmesini ve daha uzun süre kalmasına yardımcı olur. Bu bilgileri uyguladığınız sürece makyaj yaptığınızda cildinizin parlamasını ve makyajınızın deforme olmasını önlemiş olursunuz. 

*Bu yazı bilgilendirme amaçlı olup tıbbi tanı ve tedavi yerine geçmemektedir.

Ebru Ocak
Ebru Ocak seninolsun.com'da moda, stil ve giyim gibi alanlarda yazı yazmaktadır.

Yayınlanma: 24 Mart 2020 Salı ~ 24 Mart 2020 Salı

YORUMLAR (1)
  • H.
    06 Şubat 2021 Cumartesi (CEVAPLA)
    Hatice
    Anlatım çok eğlenceli:D
Yorum yazın
Değerlendirme