Hangi Ülkede Nasıl Giyinmeli? (11 Ülke)
14 Mayıs 2019 Salı
0

Hangi Ülkede Nasıl Giyinmeli? (11 Ülke)

Her ülkenin dini, rengi, dili, tarihi ve kültürü farklıdır. Üstelik bu farkılılıklar sadece bunlarla da kalmıyor. Ben her ülkenin, hatta şehirlerin de farklı kıyafet stiline sahip olduğunu düşünüyorum. Sonuçta her toplum kendi kültür, ilkim ve sosyal yapısına göre giyiniyor. Örneğin, Türkiye'deki giyim tarzı ile Hintlilerin giyim tarzı çok farklı. Hintliler, kıyafetlerini çoğunlukla dikdörtgen olarak kullanırlar.

Her ülke için farklı farklı örnekler sunabiliriz. Eğer siz de başka bir ülkeye gidecekseniz unutmamanız gereken konu her ülkenin farklı giyim-kuşam, kültür ve iklime sahip olduğudur. Türkiye'deki ilklime göre Rusya'ya gidemezsiniz mesela. Bugün sizler için bazı ülkelerdeki kıyafet stillerini araştırdık.

İşte sizlere yurtdışına giderken dikkat edilmesi gereken kıyafet kombinleri hakkında bilgiler!

Italy

1) İtalya

Kıyafetler ve dış görünüş, bizlere kişiler hakkındaki ilk izlenimi yansıttığı için oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konu. Bu konu moda bilincinin gelişmiş olduğu ülkelerde daha da fazla önem taşıyor. Bu ülkelerden biri de İtalya!

Bir ülkeye gitmenizdeki amaç seyahat etmek, yeni yerler görmek ve gezmektir. Özellikle amaç gezi olunca bu bol bol yürümek demek. İşte İtalya'ya giderken en çok dikkat etmeniz gereken konu rahat kıyafetler ve ayakkabılar seçmenizdir.  Zira bu ülkenin Arnavut kaldırımlı sokaklarında topuklu ayakkabılarla yürümeniz çok zor. 

İtalya'da dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise hava durumu! Çünkü ülkenin kuzeyinde ve güneyinde diğer bölgelere göre mevsimsel farklılıklar yaşanabiliyor. Hava şartlarına göre giyinmeye dikkat edin. İtalya ile ilgili bilmeniz gereken en mühim konulardan biri ise Venedik'teki Aziz Petrus Bazilikası gibi büyük dini bölgelerde, kıyafet kuralları çok sıkı. Bu yüzden dikkat!

Mısır gezisi

2) Mısır

Mısır ile ilgili bazı doğru bilinen yanlışlar var. Mesela vizesiz gidilebileceği bilinmekte. Ancak bu yanlış bilgi. Çünkü Türk vatandaşlarına da vize uygulaması getirildi. Yanlış bilinen bir diğer konusu ise kadınların tek başlarına Mısır'a gidemeyeceği meselesi. Bu da şuan için tamamen yanlış bilgi. Eğer isterseniz kadın arkadaşlarınızla Mısır'da rahatlıkla tatil yapabilirsiniz. 

Tatil için en önemli konulardan biri olan kıyafet meselesine gelecek olursak Mısır ile ilgili en çok tereddüt edilen konu ise Mısır'a gittiğimde başımı örtmeli miyim? konusudur. Mısır'daki kadınlaın tamamı kapalı değil. Saçı açık olan bir sürü kadın var. O nedenle Mısır'a gittiğinizde saçınızı kapatmak zorunda değilsiniz. 

Mısır sıcak bir coğrafyaya sahip olduğu için ince, salaş, terletmeyen gömlek, bluz gibi kıyafetler giymeniz daha uygun olacaktır. Diğer kısımlar size kalmış. Nezaket gereği hatta size anı kalması nedeniyle o kültüre ait kıyafetleri giymeniz bence çok güzel bir davranış tercih sizin.

India

3) Hindistan

Hindistan birçok ülkeden farklı giyim tarzına ve farklı kültüre sahip bir ülke. Bu ülkeye giderken daha fazla dikkat etmeniz gerekiyor. Örneğin, oraya gittiğinizde mutlaka omuzlarınızı örtmelisiniz. Çünkü omuzların açık olması orada çok hoş karşılanmıyor. Bu yüzden uzun kollu kıyafetler giymelisiniz ya da yanınızda omuzlarınızı kapatabileceğiniz şallar götürmelisiniz. 

Dikkat edilmesi gereken diğer konu ise ayakkabılardır. Şöyle ki tapınaklara ya da evlere ayakkabı ile giremezsiniz. Bu oldukça önemli bir konu! Ayakkabıların çıkarıldığı yerden bir adım dahi öteye gitmeyin derim ve asla din adamlarına saygısızlık etmeyin. Malum Hindistan'da din konusu bir hayli karışık ve uzun bir mesele. Sakın ha din adamıyla temas kurmayın. Olacakları tahmin bile edemezsiniz! 😑

Fransa

4) Fransa

Ah Fransa! Lezzetli pastaların ve efsane şarapların ülkesi... Görgü kurallarına çok fazla dikkat edilmesi gereken bir yer. Hele de bu Fransa mutfağındaysa! Fransa'ya gidecekseniz eğer özellikle de yemek yerken çok fazla dikkat edilmesi gerekiyor. Kıyafetten önce buna dikkat ediyoruz. Baget ekmeğine bayılacaksanız. Kesinlikle tatmalısınız ve bu ekmeği bıçakla kesmeye kalkmayın. Yemek yerken sesli yememelisiniz. Salataya da bıçak sürmemeniz gerekiyor.

Kıyafete gelecek olursak spor kıyafetlerle çıkayım, biraz rahat olayım, aman sadece markete gidip geleceğim gibi şeyler düşünmeyin. Çok fazla dikkat çekersiniz. Tabii abartıya da kaçmamak gerekiyor. Hem şık hem spor olabileceğiniz kıyafetler tercih edebilirsiniz. 

Spain Travel

5) İspanya 

Akdeniz'in sıcak insanlarının güzel ülkesi İspanya... Seyahat etmek için, o güzel kasaba ve şehirlerini görmek için gidilecek en güzel ülkelerden biri. İspanya' ya gidecekseniz geziden önce o güzel kasabalarda neler giyeceğinizin planını yapmaya ne dersiniz?

İlk olarak nereye giderseniz gidin dikkat etmeniz gereken iki konu var, birincisi, ilklim şartları, ikincisi ise yerel halk gibi görünmek için neler giymek gerektiği. Elbette kimse size neden bunu giydin demiyor. Ancak orada üşümeden, ıslanmadan, sorunsuz bir seyahat için dikkat etmek gerekiyor. 

Özellikle özgürlüğün simgesi olan İbiza Ada'sına gidecekseniz orada partilerin, gün batımı izlemenin ve binlerce turistin olduğunu unutmayın. Bu yüzden de gündüz günlük şık elbiseler giyerek, akşamaları ise daha şık ipeksi elbiseleri giyerek tam bir İspanyol olabilirsiniz. 

Greece travel

6) Yunanistan

Saklı cennet diye tabir edebileceğimiz bir ülke. Özellikle de adaları görülmeye değer güzellikte. Özelliklede Santorini, Ege'nin en sıra dışı, en güzemli ve en çok talep gören adası. Öylesine ihtişamlı ve huzur veren bir yer. 

İklim olarak Türkiye ile fark yok açıkçası. Kıyafet olarak Ege tarafına tatile giderken götürdüğünüz, giydiğiniz kıyafetleri orada da giyebilirsiniz. Yanınızda mutlaka sandalet romantik ve tatil konseptine uygun şık ve rahat elbiseler götürmelisiniz. 

Thailand travel

7) Tayland

Dört mevsim hava sıcaklığının neredeyse hiç değişmediği nadir tatil bölgelerinden bir tanesi. Neredeyse hiç kış görmüyor. Soğuk havalarda bu ne kadar güzel geliyor insana. 🥰 Tayland!a koca valizlere gitmeye pek gerek yok aslında. Çünkü tekstil bir hayli ucuz. Oradan da ihtiyacınız olan her şeyi rahatlıkla alabilirsiniz. Eğer burdan kıyafet götürecekseniz kalın olmamasına özen gösterin. Havallar 25-30 derece arasında bizden söylemesi.

Kıyafet konusunda dikkat etmeniz gerekenler var. Tayland'da tapınakları gezerken yanınızda mutlaka uzun kollu giyecek bulundurun. Maalesef her yerde örtü verilmeyebiliyor. Eğer kıyafetiniz uygun değilse ne yazık ki sizi içeri almıyorlar. Mesela bazı tapınaklarda şort ile içeri girmek yasak. 

Tayland, "alışverişin dibine vurmak" deyiminin hayat bulmuş hali diyebiliriz. Alışveriş tutkunuysanız kesinlikle kendinizi kaybedebilirsiniz. Alışveriş yapacaksanız da kesinlik pazarlık yapmalısınız. 

Russia travel

8) Rusya

Bir zamanlar Türk vatandaşları vizesiz gidelebiliyorken, Rusya oldukça popüler olan gezilebilecek ülkelerden bir tanesiydi. Ancak şuan pek kolay değil. Hepinizin bildiği gibi Rusya Kuzey Kutup Bölgesi'ne yakın olan bir ülke ve bu yüzden de kış mevsimi fazla soğuk geçmektedir. O yüzden de eğer kışın gidecekseniz yanınıza ne kadar termal, kalın, pofuduk kıyafetleriniz varsa alın.

Yazlar ise sıcak ve kurak geçmekte. Kurak olması yaz akşamlarının bazılarının serin olarak geçmesine neden olmakta. Eğer yazın gidecekseniz de yanınıza ince uzun kol bir hırka almayı ihmal etmeyin. 

Dubai travel

9) Dubai

Ortadoğu'nun kalbinin attığı, lüks hayatın merkezi, çölün ortasında petroller birlikte kaderi değişmiş olan parayla kurulmuş bir imparatorluk! Dubai yaz aylarında inanılmaz sıcak bir ülke. O nedenle bu bölge için en ideal tatil zamanı Ekim-Nisan ayları. Mayıs ayında dahi 50 dereceleri bulan sıcaklık, yazın kaça çıkar gerisini siz düşünün. Dubai pahalı bir ülke, buna istinaden alışverişte bir hayli pahalı. Kendinizi buna ayarlayın. 

Dubai'nin bir Arap şehri olması ve şeriatla yönetilmesi bazılarının gözünü korkutabiliyor ve gitmekten çekinebiliyorlar. Ancak böyle düşünmenize gerek yok. Çünkü herkes özellikle de kadınlar diledikleri gibi giyinebiliyorlar. İstediğiniz gibi bikini giyebilir, akşam eğlenceye gidebilirsiniz. Dilediğinizi yiyip içebilirsiniz. 

Dubai'de kimse kimseye karışmıyor. Bazıları çarşafla gezebilirken, diğerleri kısacık elbiseleriyle, şortlarıyla gezebiliyor. Bu da sorunsuz bir tatil yaşamanızı sağlıyor. 

Ukraine travel

10) Ukrayna

Ukrayna, Türk vatandaşlarının sadece çipli kimlik ile gidebileceği ülkeler arasına dahil olur olmaz, Türk akının başladığı bir ülke oldu. Konum olarak Doğu Avrupa'da yer alıyor. Rusya, Beyaz Rusya, Polonya, Macaristan, Romanya gibi ülkelere sınır durumda. 

Ülke hem vize istemediği için hem de Türk parasına uygun olduğu için son zamanlarda ciddi anlamda yoğun bir talep var. Tipik bir kara iklimi bölgesi olan Ukrayna'yı gezmek için en uygun dönem Haziran ve Eylül arasıdır. 

Karpat Dağları kış turizmi için bir bölgedir. Bu dönemde Dravogat ve Slavskoe gibi kayak merkezlerini ziyaret etmek için en uygun dönem ise Ocak ve Şubat aylarıdır. Gideceğiniz mevsime göre istediğiniz kıyafetleri giyebilirsiniz. Yeter ki mevsime dikkat edin. 

Ireland travel

11) İrlanda

İrlanda, bir günde dört mevsimin yaşanabildiği bir coğrafya. Bu yüzden de kat kat giyinmek diye tabir ettiğimiz giyinme yöntemini deneyebilirsiniz. Valizinizde hem tişört hem de Sweatshirt bulundurmalısınız. Malum havaya belli olmuyor. 

Yağmurluk ise kesinlikle valizinizde hatta elinizde olmalı.  Ne zaman yağmur yağacağı ve ne şiddette olacağı belli olmuyor. Hatta yanınıza kazak, hırka gibi kıyafetler almalısınız. Yağmur olunca haliyle sadece açık ayakkabılarla kesinlikle gitmeyin. Mutlaka yanınıza yağmurdan koruyacak bir ayakkabı götürmelisiniz. 

Cadılar Bayramı

Bu arada İrlanda'ya  veye diğer ülkelere sonbaharda gidecekseniz Cadılar Bayramı'na denk getirmeyi ihmal etmeyin. Cadılar Bayramı 31 Ekim'de kutlanıyor. Pegan ve Hristiyan kökleri taşıyan bir gelenek ve her yıl farklı kostümler giyerek, çeşitli etkinliklerle dünya çapında kutlanıyor. 

İrlanda, Cadılar Bayramı'nın en coşkulu kutlandığı ülkelerden birisi. Yurt dışına gitmişken farklı kültürlere özgü bayramlarını görmek istiyorum derseniz, özellikle de yurt dışı seyahatinizi nisan ayında gerçekleştirecekseniz Paskalya Bayramı'nı kaçırmayın derim.

Her yıl sabit bir tarihte gerçekleşmese de genel olarak çoğu klisede Pazar günü kutlanmakta. Eğer siz de onlarla bu heyecanı ve farklı duyguları yaşamak istiyorsanız bu tarihlerde gidebilirsiniz.

Ebru Ocak
Ebru Ocak seninolsun.com'da moda, stil ve giyim gibi alanlarda yazı yazmaktadır.

Yayınlanma: 14 Mayıs 2019 Salı ~ 14 Mayıs 2019 Salı

Bu blog yazısı için henüz yorum yapılmamış.
Yorum yazın
Değerlendirme