Sizi Zayıf Gösterecek 12 Giyim Tüyosu
22 Temmuz 2019 Pazartesi
1

Sizi Zayıf Gösterecek 12 Giyim Tüyosu

Hiç kimse kusursuz değildir. Her daim vücudumuz çok fit olması mümkün olmayabilir. Bu yüzden nasıl giyineceğinizi bilirseniz, sahip olduğunuz kiloladan daha zayıf görünerek giydiğiniz kıyafetlerin içinde kendinizi iyi hissedebilirsiniz. En önemlisi de aynalarla barışık olabilirsiniz. 

Kilo her şeyden önce ciddi bir sağlık sorunudur. Ancak neticede manken değiliz, elbette bir takım fazlalıklarımız olacaktır. Zamanla bu kilolardan veya fazlalıklarından kurtulabiliriz. Bu yüzden dert etmeyin! Küçük hileler ve pratik önerilerimizle doğru kıyafetlerle çok daha zayıf görünebilirsiniz. 

Yapmanız gereken şeyler çok basit aslında, önce bedeninizi analiz etmeli, sonra da bedeninize göre giyinmelisiniz. Uygun şekilde giyinerek fazlalıklarınızı kamufle edebilir ve daha zayıf görünebilirsiniz. İşte zayıf görünmenize yardımcı olacak kıyafet tüyoları...

Salaş kıyafetler

1) Göbeğinizi Kapatacak Bol Kıyafetler Tercih Edin

Göbek sorunu daha çok elma tipi vücuda sahip olan kadınların sorunudur. Bu vücut tipine ahip olan insanlar da genelde üst bölge kalın alt bölge ise incedir. Bu yüzden dikkati alta çekmekte fayda var.  Eğer sizin de göbek probleminiz varsa, üzerinize yapışacak, göbeğinizi daha da ortaya çıkaracak likralı kıyafetlerden uzak durmalısınız. 

Daha çok kemerli modeller yerine bol kesimli kıyafetleri tercih edin. Çünkü bu şekilde kıyafetler sayesinde göbek sorununuz azalacak. 

V yaka gömlek

2) Yaka Detayına Dikkat

Kıyafetinizdeki yaka detayı sizin duruşunuzu ve görünümünüzü etkilediği için dikkat edilmesi gereken önemli bir ayrıntı. Bu yüzden kayık ve yuvarlak yakalı giysiler yerine derin V yaka olan üstler tercih etmeye özen gösterin. Çünkü bu tarz kıyafetler omuzlarınızın daha zarif görünmesine yardımcı olacaktır. 

Özellikle de kısa boylu kadınların bu ayrıntıya daha fazla dikkat etmesi gerek. Her zaman U veya V yaka olan üstler tercih etmeye özen göstermelisiniz. Aynı şekilde dik yakalı kıyafetleri tercih etmek de sizi daha ince gösterecektir. Unutmayın ki küçük tüyolarla olduğunuzdan daha zayıf ve zarif görünebilirsiniz. 

Dekolteli tişört

3) Derin Dekolte Kilonuzu Daha Da Ortaya Çıkarır

Göğüsleriniz büyükse toparlayıcı sütyenleri tercih edin ve V yakalı giysiler giymek istiyorsanız bunu bir kolye ile tamamlayabilirsiniz. Hafif bir dekolte sizi çok zarif gösterebilecekken, derin bir dekolte de tam tersi sizi olduğunuzdan daha kilolu gösterebilir. 

Bu durum elbette herkes için geçerli değil değil. Daha çok hem kilo sorunu olan hem de göğsü büyük olan kadınlar için geçerli. Eğer kilo probleminiz olduğu halde göğüsleriniz küçükse, V yakalı giysileri giyebilirsiniz. Üstelik o zaman daha uzun boylu ve fit görünürsünüz. 

Göğüsleriniz büyükse toparlayıcı sütyenleri tercih edin ve V yakalı giysiler giymek istiyorsanız bunu bir kolye ile tamamlamayı deneyin. Hafif bir dekolte etkisi hoş durabilir ama derin dekolte kilolu olduğunuzu daha fazla vurgulamanıza neden olur.

Tül çorap

4) Düz Çoraplar Sizi İnce Gösterir

Eğer bacaklarınız ve basenleriniz kalınsa, sizin için en uygun olan çoraplar desensiz, düz ve koyu renk olanlarıdır. Yüksek belli, cigarette pantolonlar, bacaklarınızı daha ince göstermeye yardımcı olur. Özellikle de kış aylarında eteğinizin altına giyeceğiniz düz renk çoraplarla olduğunuzdan ince görünebilirsiniz. 

Siyah kıyafet kombini

5) Koyu Renk Kıyafetler Tercih Edin 

Aslında siyah bir renk değildir. Doğada olmayan ve ışığı emen bir renk olduğu için göz yanılmasına neden oluyor ve haliyle giyen kişi olduğundan daha zayıf görünüyor. Ancak unutmamanız gereken bir nokta var ki o da zayıf görünmek için sürekli siyah giyinmenin doğru olmadığıdır. Bazı kadınların dolabına baktığınızda çoğu kıyafetinin siyah olduğunu görürsünüz. Bu aslında çok da doğru bir tercih değil.

Elbette siyah giyebilirsiniz, hatta siyahı çok sevebilirsiniz, ancak yastaymış gibi sürekli baştan aşağıya siyah giyinmek sizi bunalıma sokar. Zaten bir  süre sonra kendinizde bir şıklık ya da farklılık hissetmemeye başlarsınız. Bu yüzden özel zamanlarda giyeceğiniz bazı parçalarınızın siyah olması yeterlidir. 

hareketli kıyafetler

5) Kalçanız Genişse Dikkat!

Kalçası geniş olan kadınlar genelde armut tipi vücut yapısına sahiplerdir. Bu kadınların alt bölgesi geniş olsa da üst bölgeleri incedir. Yani vücutta bir orantısızlık söz konusudur. 

Eğer siz de armut tipi vücuda sahipseniz, bu oransızlığı gidermek kıyafetinizle bu oranı dengelemeniz gerekir. Bu yüzden üst bölgenize hareketli kıyafetler giyerek dikkatleri üste çekebilirsiniz. Bir diğer seçenek ise vücuttaki orantısızlığı gidermek için yuvarlak yakalı giysileri deneyebilirsiniz. 

Kırmızı elbise

6) Vücudunuzu Saracak Kıyafetlerden Uzak Durun

Bütün vücut hatlarınızla beraber sahip olduğunuz bütün problemli bölgelerinizi gözler önüne serer. Hatta sizi olduğunuzdan da iri gösterir.

Sonuçta kimse geniş bir basenle ya da kat kat duran bir göbekle görünmek istemez. Bu yüzden vücudunuzdaki kusurlarınızı ortaya çıkaracak ya da sizi kat kat gösterecek kıyafetlerden uzak durmalısınız. 

Çizgili elbise kombini

7) Enine Çizgili Kıyafetlerden Uzak Durun 

Artık bunu ezberledik değil mi, enine çizgiler şişman gösterir. Ama bu demek değil ki hiç enine çizgili giymeyeceğiz, yeter ki zaten fazlalıklarımız olan bölgelerde kullanmayalım. Örneğin, üst bedeniniz inceyse, enine çizgili t-shirt giyebilirsiniz ama etekte tercih etmeyin. Bir de göz ardı etmememiz gereken nokta şu, enine çizgi boyuna çizgi dediğimizde sadece bildiğimiz anlamda çizgi deseninden bahsetmiyoruz.

Sözgelimi farklı renklerde bir kazak, etek, külotlu çorap ve çizme giydiniz. İşte farkında olmadan enine çizgi tuzağına düştünüz, çünkü vücudunuzu 4 kalın renkli çizgiye bölmüş oldunuz. Kemerler, gömleğinizin cepleri hepsi enine çizgi olarak algılanır ve kilolu gösterebilir.

Çiçekli elbise

8) Büyük Desenli Kıyafetlere Dikkat!

İri desenler sizi kilolu gösterebilir, o yüzden daha küçük desenleri tercih edin. Örneğin, yıldız desenleri çok moda, bu trende uymak istiyorsanız üzerinde minik yıldızlar olan bir parça seçin. 

Egzotik iri çiçek desenleri çok moda, yazın giymek istiyorum derseniz,desen fazlalıklarınızı vurgulamayacak bir yerde olsun.

9) Kumaş Seçimine Dikkat

Renk önemli, kesim önemli ama giysinin kumaşı da en az bunlar kadar önemli. Bazı kumaşlar vardır ki, en ufak bir hatayı affetmez. Örneğin, jarse, kumaşların en tehlikelisidir, en ufak bir fazlalığınız varsa hemen göze sokar, çünkü üstünüze yapışır, bütün vücudu sarar. Yok illa jarse giyecekseniz drapeli bir model seçin ki fazlalıkları gizlesin.

Saten de en az jarse kadar tehlikelidir ve fazlalıkları gösterir ama satenin de farklı kalınlıkta ve kalitede alternatifleri var. Saten giyecekseniz olabilecek en kaliteli olanı giyin ve dar bir kesimde değil, üzerinizden akan bir kesimde olsun.

T-shirtleriniz, özellikle dar olanlar çok ince pamuklu kumaştan olursa göbeğiniz çok az da olsa göbekli gösterir, eğer karın bölgesinden yana dertliyseniz çok ince kumaşlı ve çok dar t-shirt giymeyin yoksa oturduğunuz zaman 3 katlı bir göbişiniz olabilir. 😄 Çok kalın yünlüler, örmeler de size biraz kilo ekleyebilir, onlara da dikkat.

stiletto

10) Topuklu Ayakkabı Sevenlere Müjde 

Topuklu ayakkabıyı sağlık sorunlarından dolayı giymeyenler olabilir ama eminimki giyemedikleri için içleri gidiyordur. Bu yüzden de topuklu ayakkabı sevmeyen kadın çok azdır. Elbette zorlukları olsa da kıyafetin duruşundan kendi duruşumuza kadar bir değişiklik sağlanmasına yardımcı olur. 

Topuklu ayakkabı giydiğinizde boyunuz uzun olacağı gibi buna paralel olarak da olduğunuzdan daha zayıf görüneceksiniz. Aynı zamadan ten rengini kullanmanız durumunda ayakkabı sizinle bütünleşecek ve daha da zayıf görünmeniz sağlayacak. 

Pantolon cebi

11) Ceplere Dikkat!

Büyük cep ayrıntıları olan pantolonlardan uzak durun. Büyük kargo cepler, dikkat çekici fermuarlar ve baskılar, kalçayı daha büyük gösterir.

Daha sade, klasik modelleri ve koyu renkleri tercih edin.

A kesim etek

12) Etek Boyunuz Dış Görünümünüzü Etkiler

Asimetrik kesim etekler kilo sorununa bağlı görünümlerde çok ideal bir tercih. Bu tarz etekler, elbiseler sizi olduğunuzdan daha ince göstereceği için çok ideal bir tercih olacaktır. Etek konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise eteğin kesim şekli ve boyudur. 

Etek, çok bol ve fırfır detaylı kabarık modeller kısa ve şişman gösterir. Klasik ve düz kesimli eteklerle hata yapmazsınız. Standart ve riskli olmayan etek boyları biraz dizin üzerinde ya da biraz dizin altında olanlarıdır. Eğer bacaklarınıza güvenmiyorsanız mini etek giymeyin. 

Ebru Ocak
Ebru Ocak seninolsun.com'da moda, stil ve giyim gibi alanlarda yazı yazmaktadır.

Yayınlanma: 22 Temmuz 2019 Pazartesi ~ 22 Temmuz 2019 Pazartesi

YORUMLAR (1)
  • E.H.
    09 Nisan 2021 Cuma (CEVAPLA)
    Esin hoşgörü
    Cok doğru incecik oldum
Yorum yazın
Değerlendirme